ARAZLAR A.Ş.

Madencilik-Taşocağı-Konkasör İşletmesi-Delme Patlatma ve Patlayıcı Satış Hizmetleri

Sayın Valimiz Arazlar A.Ş.’ye Ait Taşocağı ve Otel İnşaatını İnceledi

28 Temmuz 2015 Salı

Valimiz Sayın Yücel Yavuz, beraberinde Vali Yardımcıları İsmail Özkan, Şenol Turan ve Özel Kalem Müdürü Kemalettin Demirkıran ile birlikte Arazlar A.Ş.’ye ait taşocağı ve otel inşaatında incelemelerde bulundu.
İlk olarak, Arazlar A.Ş.’nin Torul ilçesi Harmancık Köyü’nde bulunan taşocağını ziyaret eden Sayın Valimiz, burada Arazlar Grup Başkanı Zekai Araz tarafından karşılandı. Beraberindekilerle birlikte taşocağı ve patlayıcı madde deposunu gezen Sayın Valimiz, Zekai Araz’dan çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra, yine Arazlar A.Ş. tarafından, Özcan Mahallesi’nde yaptırılan ve tamamlandığında Gümüşhane’ye gelen turistlerin konaklama sorununun çözülmesine ciddi oranda katkı sağlayacak olan 5 yıldızlı otelin inşaatında incelemede bulunarak, Zekai Araz’dan inşaatın son durumu ve ne zaman tamamlanacağı konusunda bilgi aldı.

View the embedded image gallery online at:
http://arazlar.com.tr/index.php/basida-biz#sigFreeIdb3bf1d0d88

Arazlara Teşekkür Belgesi

 

Arazlara Teşekkür Belgesi

Gümüşhane’nin köklü ailelerinden ve önemli işadamlarından Arazlar’a Torul Kaymakamı Şafak Gürçam tarafından teşekkür plaketi verildi.


Gümüşhane’nin köklü ailelerinden ve önemli işadamlarından Arazlar’a Torul Kaymakamı Şafak Gürçam tarafından teşekkür plaketi verildi.

İlçede yaptırılan Sosyal Tesis binasının tefrişatına yaptığı katkı nedeniyle Kaymakam Gürçam, Arazlar Grup yetkililerine teşekkür etti. Kaymakam Gürçam, Arazlar Grup Başkanı Zekai Araz’ı tebrik ederek belgesini bizzat kendi eli ile verdi.


Kaynak: Tıkla

Türkiye'ye örnek olacak tesis

Türkiye'ye örnek olacak tesis

Torul’un Harmancık köyü mevkisinde 2008 yılında kurulan Arazlar Grup’a ait konkasör tesisi hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından yeniden üretime geçti.

 

Torul’un Harmancık köyü mevkisinde 2008 yılında kurulan Arazlar Grup’a ait konkasör tesisi hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından yeniden üretime geçti.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun yeniden alınması üzerine üretime tekrar başlayan tesiste, çevre ve tabiata zarar vermemesi için teknolojik imkanlarla birlikte gerekli tedbirler alındı. Yöre sakinlerinin sürekli toz ve gürültü şikayeti üzerine, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek adeta saclarla hapsedilen tesiste, toz ve gürültü yok denecek derecede azaltıldı.

Arazlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Araz, tesislerini çevredeki yakınlarının ve akrabalarının çekemediğini belirterek, “Şuanda yasal prosedürler içerisinde olan tesisimizle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Fakat çevrede yakınlarımızın ve akrabalarımızın çekememezliği söz konusu. Bizim burada hiç kimseye zararımız yok. Benim bir dostuma bir akrabama zararım olduğunu hissetsem veya tespit etsem ben tesisimi kapatırım. Şuanda çalışmalarımız devam ediyor ama tesisimizle ilgili şikayetler var. Bundan sonraki süreç içerisinde bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Tamamen her şeyi yasal prosedür içerisinde yapıyoruz” dedi.

Araz, tesis için alınan ÇED raporuna 20 kuruluşun onay verdiğini kaydederek, “Bugünün şartlarında yaptığımız tahlillerimizin hepsinde bölgemizin en kalitesi taşı ve agregası bizde çıkıyor. Bu kaliteyi Trabzon’a taşıyoruz. Burada 100 hektarlık bir alan kapatıyoruz ama bu alanlar içerisinde 13 dönüm bir alanda, 15 dönüm de bir alanda işletme alanımız var. Bunlar hep yasal prosedür içerisinde tespit edilerek yapılan alanlardır. İlk başladığımız dönemlerde kapasitemizin belirsizliği nedeniyle ÇED gerekli değildir belgemiz vardı. Ama kapasitemizi artırınca olumlu ÇED raporumuzu aldık. Bu raporumuza 20 kurum ve kuruluş onay verdi. Yasal prosedürler çerçevesinde olumlu raporumuzu aldık” diye konuştu.

Tesisin yaklaşık olarak 3 ay kapatıldığını belirten Araz, bu süreç içerisinde hiçbir işçiye çıkış vermeden maaş ve sigortalarını yatırdıklarını kaydetti.

Disten Madencilik Çevre Ölçüm Laboratuarı yetkilisi Ali Altuner de, Hava Kirliliğini Önleme Yönetmeliğine istinaden tesiste çöken toz, havadaki toz ve gürültü ölçümleri yaptıklarını kaydederek, “Daha önce burada ölçümler yaptık. Benim o zaman yaptığım ölçümlerle şimdikiler arasında çok fark var. Zekai bey tesisi adeta ambalajlamış. Ben mesleğim gereği Türkiye’nin dört bir tarafını geziyorum. Bu kadar büyük kapasiteli bir tesiste bu kadar ileri önlemler Türkiye’de görmedim. Türkiye’ye örnek olacak bir tesis burası” dedi.

Arazlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Araz, tesisi 2008 yılında kurduklarını belirterek, “2008 yılında kuruldu tesis. Biz burası için yerleşim alanı için 6 milyon lira civarında harcama yaptık. Tabi bu harcama içerisinde iş makinelerini ve diğer ekipmanları da dahil edersek yatırımımız 15 milyon lirayı buluyor. Tesisimizi açmadan önce 2007 yılında dere yataklarının kumlarının ve çakıllarının yasaklanacağını kırılan taştan kum üretilip beton yapılacağını ve bunun daha sağlıklı olacağını önerisi ile tesisimizi kurduk. Taş ocağının yerini kapattık, belli kriterlerini belirledik. Tahlillerini yaptırdık ve bugünün şartlarında yaptığımız tahlillerimizin hepsinde bölgemizin en kalitesi taşı ve agregası bizde çıkıyor. Bu kaliteyi Trabzon’a taşıyoruz. Burada 100 hektarlık bir alan kapatıyoruz ama bu alanlar içerisinde 13 dönüm bir alanda, 15 dönüm de bir alanda işletme alanımız var. Bunlar hep yasal prosedür içerisinde tespit edilerek yapılan alanlardır. İlk başladığımız dönemlerde kapasitemizin belirsizliği nedeniyle ÇED gerekli değildir belgemiz vardı. Ama kapasitemizi artırınca olumlu ÇED raporumuzu aldık. Bu raporumuza 20 kurum ve kuruluş onay verdi. Yasal prosedürler çerçevesinde olumlu raporumuzu aldık” dedi.

“BENİM BİR DOSTUMA VEYA AKRABAMA ZARARIM OLSA TESİSİMİ HEMEN KAPATIRIM”

Tesisle ilgili şuan herhangi bir sıkıntının olmadığını kaydeden Araz, “Şuanda yasal prosedürler içerisinde hukuki kanuni olan tesisimizle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Fakat çevrede yakınlarımızın ve akrabalarımızın çekememezliği söz konusu. Bizim burada hiç kimseye zararımız yok. Benim bir dostuma bir akrabama zararım olduğunu hissetsem veya tespit etsem ben tesisimi kapatırım. Şuanda çalışmalarımız devam ediyor ama tesisimizle ilgili şikayetler var. Bundan sonraki süreç içerisinde bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Tamamen her şeyi yasal prosedür içerisinde yapıyoruz” diye konuştu.

Araz, tesislerinin yaklaşık 3 ay kapatıldığını belirterek, “Tesisimizle ilgili yapılan bir şikayet sonrası yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu karar sonrası yaklaşık 2,5 ay tesisimizi kapattık. Şuan çalışmalarımıza yeniden başladık. Ama kapatılan süre içerisinde büyük zararımız vardı. Bu süreç içerisinde ayrıca işçilerimize çıkış vermedik. Maaşlarını ve sigortalarını yatırdık. Burada 95 işçimiz var” ifadelerine yer verdi.
Haber Kaynağı: Gümüşkoza Gazetesi


Kaynak: Tıkla

Diğer Baın Haberleri

Gazete Gümüş Koza

Haber 29Haberler

İletişime Geçin

+90 456 213 36 36

Her tür sorularınızı yanıtlamaya hazırız,

Hafta içi her gün